Romania
2 days ago
DD R&M SPEC I

Specialist în reparații și întreținere
Ploiești, România

Job Entry Level - Responsabil pentru asistarea în dezvoltarea unei strategii de întreținere bazată pe fiabilitate, axată pe întreținerea preventivă și predictivă a echipamentelor liniei de produse. Colaborează cu tehnicienii de reparații și întreținere pentru programarea sarcinilor de lucru. Activitatea principală se desfășoară în atelier, implicând depanarea, repararea, recondiționarea, implementarea modificărilor obligatorii și executarea planurilor de întreținere preventivă și corectivă a echipamentelor și uneltelor de teren, contribuind astfel la reducerea timpului neproductiv legat de active și la îmbunătățirea performanței generale de livrare a serviciilor de teren. Poți fi solicitat să mergi la o locație a clientului pentru a-ți desfășura activitățile.

Beneficiile noastre generoase includ:

Personalul de teren lucrează fie în atelier, fie pe teren, în funcție de cerințele operaționale (poți folosi zilele libere acumulate). Bonus de teren pentru angajații de pe teren (calculat pe baza procentajului biletului de serviciu). Alocație zilnică de masă. Alocație lunară pentru utilități. Asigurare medicală pentru angajați. Asigurare de viață. Dezvoltare profesională și training – în România și în străinătate.

Atelier: Luni – Vineri 09:00 - 18:00, 1 oră pauză de prânz.
Ocazional se cere să lucrezi pe teren: ture de 12 ore zi/noapte.
Cazarea/transportul sunt asigurate de companie în timpul lucrului pe teren.

RESPONSABILITĂȚI:

Asigurarea conformității cu politicile de sănătate și siguranță ale companiei. Planificarea și efectuarea întreținerii programate pentru uneltele subterane și echipamentele de suprafață. Răspuns la defecțiuni și reparații. Diagnosticarea defecțiunilor (depanare) și completarea documentației necesare analizei defecțiunii. Repararea uneltelor subterane și echipamentelor de suprafață. Efectuarea modificărilor necesare asupra uneltelor subterane și echipamentelor de suprafață. Oferirea suportului tehnic când este necesar. Obținerea componentelor, accesoriilor sau pieselor specializate. Gestionarea stocurilor, echipamentelor și inventarului din laborator. Menținerea înregistrărilor statistice pentru reparații și întreținere. Realizarea serviciului complet (demontare, inspecție, asamblare, testare și calibrare când este necesar) al uneltelor și senzorilor LWD/RSS/DD. Efectuarea analizei defecțiunilor și actualizarea bazei de date de fiabilitate. Realizarea solicitărilor de ordine de muncă, PFT-uri, TER-uri și citirea/depune toate alertele tehnice. Completarea și colectarea documentelor necesare și păstrarea copiilor electronice și a celor fizice în dosare. Menținerea tuturor echipamentelor și uneltelor din atelier în stare bună de funcționare. Asistență acordată Tehnicienilor, LWD I și LWD II / DD și DD II când este necesar. Desfășurarea altor sarcini și activități atribuite de supraveghetor în limita constrângerilor fizice ale postului. Cunoașterea și înțelegerea Politicii de Calitate Weatherford și respectarea tuturor cerințelor din Manualul Sistemului de Calitate, Procedurile Tehnice și de Operare, precum și Instrucțiunile de la locul de muncă. Respectarea tuturor regulilor de siguranță și a politicilor companiei Weatherford.

CERINȚE:

Experiență de 0-1 ani. Diplomă de liceu (sau echivalent) ca minim. Preferabil diplomă de colegiu de 2 ani. Absolvenții recenti sunt încurajați să aplice. Experiență practică/antecedente în domeniul mecanic, electric sau electronic este preferată. Competență PC. Nivelul de engleză B1 (intermediar) este obligatoriu.

Despre noi:
Weatherford este o companie globală de servicii energetice de top. Experții noștri de clasă mondială colaborează cu clienții pentru a optimiza resursele și a valorifica întregul potențial al activelor lor. În toate locațiile noastre de operare, inclusiv facilități de producție, cercetare și dezvoltare, servicii și training, operatorii ne aleg pentru soluții strategice care adaugă eficiență, flexibilitate și responsabilitate oricărei operațiuni energetice.
Când te alături companiei Weatherford, te simți imediat conectat la ceva mai mare – o comunitate ghidată de valorile noastre fundamentale și motivată să creeze soluții inovatoare pentru clienții noștri. Sărbătorim succesele reciproce, creștem împreună și învățăm constant unii de la alții. Individual, suntem impresionanți. Împreună, suntem de neoprit. Suntem One Weatherford.

Entry Level job - Has responsibility for assisting with the development of reliability based maintenance strategy, based on preventive and predictive maintenance for product line equipment. Works with Repair and Maintenance Technicians to schedule workload. Primarily activity is at workshop, troubleshooting, repairing, refurbishing, implementing mandatory modifications and executing and/or planning preventive and corrective maintenance of field equipment and tools, helping to mitigate assets related non-productive time and improve overall field service delivery performance. He/she may be required to attend a client location to perform his/her duties whenever an R&M task is deemed necessary to carry over a field.

DUTIES & RESPONSIBILITIES: (not listed in any particular order)

Ensuring compliance with company health and safety policies  Planning and undertaking scheduled maintenance for downhole tools and surface equipment  Responding to breakdowns and repairs  Diagnosing faults (trouble shooting) and completing necessary failure analysis documentation  Repairing downhole tools and surface equipment  Performing require modifications to downhole tools and surface equipment  Providing technical support when necessary  Obtaining specialist components, fixtures or fittings Managing lab supplies, inventory and equipment Maintaining repair and maintenance statistical records  Perform full service, (disassembly, inspection, assembly, testing, and calibration when required) of LWD/ RSS/DD tools and sensors.  Perform failure analysis and update analysis in the Reliability database.  Perform Work Order Requests, Work Orders, PFTs, TERs, and read and file all tech alerts.  Complete and collect required service records and documentation, and stores electronic copies online and hard copies in files.  Maintain all shop equipment and tools in good working order.  Assists Technicians, LWD I and LWD II / DD and DD II in their roles when necessary.  Perform various other duties and activities as assigned by supervisor within the physical constraints of the job.  Know and understand Weatherford Quality Policy and comply with all requirements of the Quality Systems Manual, Operating and Technical Procedures and Workplace Instructions  Must understand and comply with all safety rules and company policies of Weatherford

REQUIREMENTS:

Min 0-1 years experience  High School diploma (or Secondary School Diploma or equivalent) as minimum.  Preferred 2 years College degree  Fresh graduates are welcome to apply Mechanical, electrical, electronic background/ hands on experience preferred  PC proficiency English is level B1 (intermediate) is compulsory
Confirm your E-mail: Send Email